CZYM JEST LICÓWKA?

CZYM JEST LICÓWKA?

Licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu naklejanie na delikatnie oszlifowany własny ząb. Pierwszym etapem,  jest zaprojektowanie i dobranie ich wyglądu do rysów twarzy, wieku i płci. Każda z metamorfoz rozpoczyna się od sesji zdjęciowej, badania oraz skanów wewnątrzustnych. Dzieki tak obszernej diagnostyce jestesmy w stanie  razem z technikiem zaprojektować idealny nowy uśmiech. Każda licówka jest wykonywana ręcznie i dodatkowo indywidualnie charakteryzowana.  

Wyróżniamy dwa rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe. Kwestia wyboru która z nich zostanie użyta przez lekarza zawsze jest ustalana z pacjentem. Kryteriami jakie są wówczas brane pod uwagę to przede wszystkim ułożenie zębów, poziom zniszczenia tkanek zęba,  nawyki zgryzowe pacjenta i kwestia wyboru estetyki.  Za pomocą licówek można zmienić kształt zęba oraz jego kolor. Jest to jedna z najbardziej estetycznych form zmiany uśmiechu.

Jak wygląda proces metamorfozy za pomocą
licówek w Klinice Wieczorek?

  1. Wizyta diagnostyczna, na której dr Agata Wieczorek bada czy możliwe jest użycie licówek jako formy odbudowy nowego uśmiechu. Niewyleczone wady ortodontyczne generalnie wykluczają możliwość użycia licówek. Są one zbyt delikatne w takich przypadkach i dlatego zawsze zalecamy naszym pacjentom w pierwszej kolejności  leczenie ortodontyczne, które przygotowuje zgryz pacjenta. Podczas takiej wizyty wykonywana jest tomografia aby sprawdzić stan wszystkich zębów czy przypadkiem któryś z nich nie nadaje się do leczenia kanałowego. Dodatkowo wykonywana jest sesja zdjęciowa i skany wewnątrzustne.
  2. Kolejnym etapem jest przymiarka projektu licówek. Ten etap nazywamy “mock-up”. Przymierzam projekt w ustach pacjenta, wykonuje dodatkową sesję zdjęciową, wprowadzamy ewentualne poprawki i dopiero wtedy pacjent akceptuje efekt wizualny i estetyczny. 
  3. Kolejna wizyta to delikatne szlifowanie zębów i przygotowanie ich pod licówki. Po szlifowaniu pacjent otrzymuje tzw pracę tymczasową na okres kiedy licówki będą tworzone w laboratorium. Na tej wizycie, po szlifowaniu, pobieramy wyciski i skany, które pozwalą technikowi na dokładne przygotowanie licówek.
  4. Na ostatniej wizycie zdejmujemy pracę tymczasową i wklejam przygotowane licówki. Jest to etap który wymaga maksymalnego skupienia i dokładności, dlatego często wykorzystuje mikroskop.

    Kolejnym niezmiernie ważnym elementem  są regularne wizyty kontrolne, które są podstawą gwarancji wykonanej pracy. Licówki są jedną z najbardziej delikatnych form uzupełnienia protetycznego dlatego też wymagają dbałości o nie podczas użytkowanie. Regularne wizyty u higienistki, specjalnie dobrane szczoteczki i preparaty gwarantują długotrwały efekt estetyczny i wizualny.